Šešta Pamokėlė

Atgailos Sakramentas

Atgaila – tai nuodėmių atleidimas, kurias žmnogus padaro po Krikšto Krikšto Sakramento priėmimo. Todėl atgailos sakramentą gali priimti tik pakrikštyti žmonės.
 
Norint tinkamai priimti atgailos sakramentą, būtina įvykdyti 5 Atgailos dalis
1.Atsiminti savo nuodėmes.
Tai pirmasis atgailos žingsnis, kai žmogus turi sąžiningai įvertinti savo elgesį, atpažinti ir pripažinti padarytas nuodėmes. Tai svarbi dalis, nes be nuodėmių pripažinimo nėra tikro atgailavimo.
 
2.Gailėtis dėl nuodėmių.
Svarbu nuoširdžiai gailėtis dėl padarytų nuodėmių, ne tik dėl jų pasekmių, bet ir dėl to, kad jos įžeidžia Dievą ir pakenkia žmogaus santykiui su Juo. Tikras gailestis reiškia, kad žmogus supranta savo klaidas ir nuoširdžiai apgailestauja dėl jų.
 
3.Tvirtai pasiryžti nebenusidėti.
Atgailaujant, būtina turėti aiškų pasiryžimą nebekartoti savo klaidų. Tai reiškia norą ir pastangas keisti savo elgesį bei vengti situacijų, kurios galėtų privesti prie nuodėmės ateityje.
4.Atlikti išpažintį.
Išpažintis yra būtina, kad tikintysis galėtų tiesiogiai susitaikyti su Dievu per kunigą. Išpažindamas savo nuodėmes, žmogus gauna dvasinį išlaisvinimą ir Dievo atleidimą.
 
5.Atsilyginti ir taisytis.
Ši dalis reiškia pareigą atlyginti už padarytas klaidas, jei įmanoma. Tai gali būti grąžinimas to, kas buvo neteisingai paimta, ar moralinis santykių atstatymas su tais, kuriuos nuodėmės padarė įtaką. Taisymasis taip pat reiškia pastangas gyventi geriau ir vengti tolesnių nuodėmių.
 
Šios atgailos dalys yra pagrindas nuoširdžiam atgailavimui ir susitaikymui su Dievu bei Bažnyčia. Tik per šį procesą tikintysis gali vėl atgauti dvasinę ramybę ir būti arčiau Dievo.

Tobulas gailestis – kai mes gailimasi iš meilės Dievui, kai atsiprašome suprasdami, kad įžeidėme savo gerąjį Tėvą, paniekinome Jo gerumą ir meilę, kad pasidavėme netvarkingam polinkiui prieš Dievo valią.

Kaip atlikti išpažintį

1. Priėjus (atsiklaupus) prie klausyklos persižegnoti ir sa­kyti „(Garbė Jėzui Kristui”, kunigas atsako: “Per amžius. Amen”
2.Kiek pasukus veidą į sieną, pro klausyklos lan­geli negarsiai (pašnibždomis) sakyti: “Išpažinties buvau (tada ir tada, prieš kiek laiko). Gerajam Dievui nusi­kaltau” Tada sakyti nuodėmes ir jų skaičių. Visas nuodėmes išpažinus tarti: “Daugiau neatsimenu, gailiuosi už nuodėmes ir žadu pasitaisyti. Prašau atgailos ir išrišimo”.
3.Paskui išklausyti, ką sako kunigas. Kai kunigas duoda išrišimą, kuo nuoširdžiau melsti Dievą nuodėmių atleidimo; muštis į krūtinę ir sakyti: “Dieve, pasigailėk manęs nusidėjė­lio (-ės)”.
4.Kunigui davus ženklą, atsistoti, padėkoti link­telėjus galvą ir, nuėjus arčiau prie didžiojo altoriaus, atsi­klaupus dėkoti gerajam Dievui, sukalbėti nurodytas maldas.

Kokias nuodėmes reikia išpažinti?

Eidami išpažinties reikia gerai atsiminti visas savo nuodėmes, nes per išpažintį būtina išpažinti visas nuodėmes kurias padarėme, tai mintimis, žodžiais ar veiksmais, o svarbiausia sunkias nuodėmes. Nuslėpus (nepasakius) nuodėmę kurią atsimenama, padarome dar vieną sunkią nuodėmę vadinama „Šventvagyste”. Su sunkiomis nuodėmėmis priimti Švč. Sakramentą negalima. 
 
Kas yra nuodėmė? Kas yra sunki ir lengva nuodėmė?
Nuodėmė, tai Dievo ir bažnyčios įsakymų nesilaikymas. Taip pat, nuodėmė yra kai savo mintimis, žodžiais ar veiksmais padarome žalą sau pačiam ar kitiems ir tokiu būdu įžeidžiame Dievą, nes Dievas yra mūsų Kūrėjas ir darydami nuodėmę paniekiname Dievo kūriniją.
 
Lengva nuodėmė – kai nusikalstama nepagalvojus, nenorėjus, bet netyčia padaroma.
Lengvoji nuodėmė, kitaip dar vadinama kasdienine ar mažąja nuodėme, nėra tokia rimta ir nekelia tokio didelio pavojaus dvasinei būklei kaip sunki nuodėmė. Nors lengvosios nuodėmės taip pat pažeidžia dvasinius įstatymus, jos nelaikomos mirtinomis ir nepraranda asmens malonės su Dievu. Pavyzdžiai gali būti nedidelis melas, piktžodžiavimas arba nedidelė nepaklusnumo forma. Šios nuodėmės gali sukelti moralinį nuosmukį, jei jos tampa įpročiu, tačiau jų padariniai yra laikomi lengvesniais ir jų atgailavimas nereikalauja griežtų religinių procedūrų.
 
Sunki nuodėmė – Kai nusikalstama supratus, kad tai blogai, norėti padaryti ir padaryti mintimis, žodžiais ar veiksmais.
Sunki nuodėmė krikščionybėje apibūdinama kaip rimtas moralinis nusižengimas, kuris smarkiai pažeidžia Dievo įstatymą ir sukelia rimtą žalą asmeniui ar kitiems. Norint, kad nusižengimas būtų laikomas sunkiąja nuodėme, turi būti įvykdyti trys kriterijai: tai turi būti rimtas įstatymo pažeidimas, asmuo turi suvokti jo rimtumą ir visiškai laisvai pasirinkti tai padaryti. Sunkios nuodėmės pavyzdžiai gali būti žmogžudystė, svetimavimas, vagystė. Tokios nuodėmės ne tik sukelia žalą žmogiškuosiuose santykiuose, bet ir atitolina asmenį nuo Dievo, dėl ko, pasak krikščioniškosios doktrinos, reikalingas nuoširdus atgailavimas ir konfesija, kad būtų atkurta malonė su Dievu.

Malda

Malda – tai nuoširdus pokalbis su Dievu, kai savo mintimi kreipiamės į Dievą norėdami jam išsakyti visus savo skausmus ar vargus.
Tai labai svarbu su Dievu pasikalbėti prieš eidami išpažinties. Atlikus išpažintį taip pat svarbu Dievui padėkoti pasiryžtant laikytis visko kaip Dievas mus mokina.

Pamokėlės klausimai

1. Kas yra nuodėmė?
Atsakymas: Nuodėmė, tai Dievo ir bažnyčios įsakymų nesilaikymas. Taip pat, nuodėmė yra kai savo mintimis, žodžiais ar veiksmais padarome žalą sau pačiam ar kitiems ir tokiu būdu įžeidžiame Dievą.
 
2. Kas yra sunki ir kas yra lengva nuodėmė?
Atsakymas: Lengva nuodėmė – kai nusikalstama nesvarbiuose mintyse, žodžiuose ar veiksmuose. Sunki nuodėmė – kai nusikalstama svarbiuose mintyse, žodžiuose ar veiksmuose.
 
3.  Kas yra tobulas gailestis?
Atsakymas: Tobulas gailestis – kai mes gailimasi iš meilės Dievui, kai atsiprašome suprasdami, kad įžeidėme savo gerąjį Tėvą.
 
4.Kas yra malda?
Atsakymas: Malda – tai nuoširdus pokalbis su Dievu.
 
Iš katekizmo išmokstama
1.Gerieji darbai kūnui. Katekizmas knygutės psl. 9, Internetinis katekizmas psl.2
2.Atgailos dalys Katekizmas knygutė ps.7 Internetinis katekizmas ps.2

Katekizmas

Katekizmas PDF formatu kurį galite parsisiųsti į savo kompiuterį ar telefoną paspaudę ant paveikslėlio