Studentas pasiteiravo, ar šie žemės plotai buvo jo nuosavybė. Tas atsakė, jog ne. Ir nežinojo, kam ši žemė priklausė, galbūt vietos valdžiai. Žmogui buvo nesvarbu, kas šios žemės savininkas. Jis tiesiog rūpestingai sėjo į žemę šimtą gilių.
Po pietų vyriškis ir vėl išsitraukė gilių maišą. Jaunuolis apipylė jį klausimais, norėjo viską suprasti. Vyriškis ramiai atsakinėjo. Jau treji metai kaip jis pats vienas sodina medžius. Buvo pasodinęs šimtą tūkstančių. Iš jų išdygo dvidešimt tūkstančių medžių. Kaip ir buvo numatęs, pusę jų prarado – dėl graužikų ir įvairių kitų priežasčių. Taigi liko dešimt tūkstančių ąžuolų, kurie žaliavo ten, kur prieš tai nežėlė joks augalėlis.
Jis buvo vardu Elzeardas Bufjė, turėjo 55 metus. Kažkada gyveno žemumoje, ten turėjo sodybą. Tačiau praradęs vienintelį sūnų ir kiek vėliau – žmoną, pasitraukė į vienumą kartu su savo avimis ir šunimi. Jis manė, jog šiai apmirusiai vietovei medžių žaluma suteiktų gyvybės, tad nusprendė šiam tikslui skirti savo jėgas.
– Po trisdešimties metų dešimt tūkstančių ąžuolų atrodys fantastiškai! – sušuko jaunuolis.
– Jei Dievas man skirs dar trisdešimt gyvenimo metų, aš jų būsiu pasodinęs dar daugiau. Šie dešimt tūkstančių atrodys kaip lašas jūroje, – atsakė Elzeardas.
Jis sodino ne vien ąžuolus. Aplink piemens namą stiebėsi beržai ir bukmedžiai. Rytojaus dieną studentas išvyko toliau.
Tarsi tiršta migla
Po metų prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas. Studentą pašaukė į kariuomenę ir jis privalėjo kariauti penkerius metus.
Viskam pasibaigus, jaunuolis panoro įkvėpti tyro kalnų oro ir patraukė į kažkada jau lankytą nykiąją vietovę.
Kraštas neatrodė pasikeitęs. Tačiau pasiekęs mirusį kaimą, jis pamatė keistą tirštą miglą, dengiančią kalnyną tarsi kilimas. Po vienos dienos kelio susitiko Elzeardą Bufjė. Ir liko be žado – dešimt tūkstančių ąžuolų jau buvo aukštesni už žmogų, o ąžuolynas driekėsi daugiau nei vienuolika kilometrų. Elzeardo, regis, visiškai nedomino praūžęs karas. Jis ir toliau sodino medžius. Netoli apgriuvusių gyvenviečių net vinguriavo skaidrūs upeliūkščiai. Vėjas padėjo barstyti naujų augalų sėklas. Atsiradus vandeniui, stiebėsi gluosniai, kalėsi žolynai ir žydėjo gėlės, skraidė drugeliai, dūzgė bitės.
Vietovė prisipildė gyvybės. Čia atvykdavo net kiškių medžiotojai, manę, kad gausios ilgaausių šeimynos buvusioje dykynėje – tikra gamtos išdaiga. Niekam neatėjo į galvą mintis, jog tai – vieno žmogaus darbo vaisius. Niekas nenumanė, kiek stiprybės ir gerumo turėjo tas tylus žmogus, kuris diena iš dienos viltingai sodino medžius. Vienais metais buvo pasodinęs virš dešimties tūkstančių klevų, bet jie visi nudžiūvo. Kitąmet ėmė sodinti bukmedžius, kurie suvešėjo dar geriau nei ąžuolai.
„Natūralios” girios stebuklas
Po dvidešimties metų orus ir santūrus ministerijos valdininkas, atsakingas už gamtos apsaugą, atvyko pas Elzeardą įspėti, kad šis už savo kiemo tvoros nekurtų laužų, mat tai gali sukelti grėsmę „natūraliai” giriai. Elzeardas šyptelėjo ir nieko neatsakė. Tai pirmas atvejis, pridūrė valdininkas, kai miškas išauga pats. Po to vietovę užplūdo žurnalistai ir politikai. Visi troško pasigrožėti „gamtos stebuklu”. Tikrai negalėjai likti abejingas, žiūrėdamas į jaunus, vešlius ir išlakius medžius.
Studentas, tuo metu jau tapęs žurnalistu ir rašytoju, atskleidė paslaptį visuomenei. Kai su vienu valdžios atstovu atvyko ieškoti Elzeardo, šis už dvidešimties kilometrų nuo namų sodino medžius. Dar po dvidešimt penkerių metų, kai Elzeardas jau buvo aštuoniasdešimt penkerių, šio krašto negalėjai atpažinti. Beveik visos gyvenvietės buvo atstatytos. Spalvingai dažytus namus supo sodai ir daržai. Vietiniai gyventojai nesiruošė niekur bėgti, namus rentėsi naujakuriai. Čia gyvenę vyrai, moterys ir vaikai šypsojosi, jiems grįžo viltis.
Daugiau nei dešimt tūkstančių žmonių džiaugėsi gyvenimu Elzeardo Bufjė dėka. Nors daugelis iš jų niekada to nesužinojo.